MAGAZINE SPRGFLD 10MM XDME 15RDW/SLV
SKU: RSR|MGSPXDME50152
15 in stock
Loading...
Description
This magazine is intended for use in compact sized XD-M Elite 10mm models. The included magazine sleeve, as noted, aligns with the installed backstrap already on the pistol creating a seamless transition from compact to full size and allowing the user extra capacity in a compact platform.
Additional information
UPC
Manufacturer
Springfield Armory
Manufacturer Part Number
XDME50152
Brand Fit
Springfield Armory
Caliber/Gauge
10mm
Capacity
15
Color
Silver
Finish
Silver
Fit
Springfield XDME
Material
Stainless Steel
Model
XD-M
Model Fit
XD-M Elite Compact
Product Type
Magazine
Quantity
1
Shipping Weight
0.265
Subcategory
Pistol Magazines
Weight
.28
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “MAGAZINE SPRGFLD 10MM XDME 15RDW/SLV”