KONUS SCOPE KONUSPRO-550 – 3-9X40 ILLUM 550 BALLISTIC RET
Category:
SKU: ZND|7276K
20 in stock
Loading...
Description
Features:
-Waterproof, fogproof, shockproof
-Dry Nitrogen filled
-Airgun approved
-Heavy caliber recoil proof reticle
-Multi-coated optics
-Engraved reticle in the second focal plane
-Includes lens caps & lens cleaning cloth
-1 piece tube construction
-Finger adjustable windage & elevation adjustments
-Battery: Coin style CR2032 (included)
Power/Objective Lens: 3X-9X40mm
Tube Diameter: 1″
Reticle:Engraved Ballistic 550 with Dual Illuminated Center Dot
Finish: Matte
Exit Pupil:10mm @3x;4.4mm @9x
Eye Relief: 3″/ 76mm
F.O.V. @100 yards:36.9 ft./ 12.3m @3x;12.3 ft./ 4.1m @9x
Length:12.4″/315 mm
Weight:14.1 oz./400 gr.
Click Value @ 100 yards:1/4 M.O.A. (7.25 mm)
Max Internal Adjustment: 51.1″/ 1.3m
Parallax Setting:100 yards
Mounting Length:5.5″/ 141mm
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     3.05 X 4.00 X 14.70
Height     3.0500
Width     4.0000
Length     14.7000
TYPE OF SCOPE     RIFLE
POWER     3-9
TUBE DIAMETER     1″
FIELD OF VIEW AT 100 YARDS     36.9-12.3
FINISH     BLACK MATTE
WEIGHT IN OUNCES     14.1000
LENGTH IN INCHES     12.4000
FRONT LENS IN MM     40.0000
ADJ PARALLAX     N
TARGET TURRETS     N
LENS CAPS INCLUDED     Y
TYPE OF RETICLE     BALLISTIC 550 W/ILLUMINATD DOT
SIDE PARALLEX ADJ     N
LOCKING TURRETS     N
INCLUDES RINGS     N
Additional information
UPC
Manufacturer
Konus
Manufacturer Part Number
7276
Adjustable Parallax
No
Adjustment Size
.25 MOA @ 100 yds
Coating Type
Color
Black
Description
Illuminated Center Dot
Dimension
3.05 X 4.00 X 14.70
Exit Pupil Range
100 yds
Eye Relief
3"
Field of View
12.30 – 37 ft @ 100 yds
Field of View (100 yards)
Finish
BLACK MATTE
Front Lens (mm)
40
Height
3.0500
Length
Length (in)
Lens Caps Included
Yes
Locking Turrets
No
Magnification
3-9x
Model
KonusPro
Objective
40mm
Optic Coating
Multi-Coated
Optics Type
RIFLE
Power
3-9
Product Type
Rifle Scope
Proofs
Fog/Shock/Waterproof
Reticle
BALLISTIC 550 W/ILLUMINATD DOT
Rings Included
Shipping Weight
Size
1"
Subcategory
Scopes & Magnified Optics
Target Turrets
Tube Diameter
1"